Bērnudārzi Anglijā

DSC_1055Kad pārbraucām dzīvot uz Angliju, viena no pirmajām prioritātēm bija atrast Laurim bērnudārzu. Toreiz Lauris bija 2 ar pusi gadus vecs, un mums bija visai maza sajēga, kāda ir bērnudārzu sitēma un kā tā darbojas. Valdis vienkārši internetā atrada apkārtnē esošos bērnudārzus, apskatīja tos un izvēlējās vienu, kas šķita uzbūvēts piemērotā mājā, izskatījās respektabls un bija atvērts no 8 līdz 6 pēcpusdienā. Tā Lauris uzsāka pilna laika bērnudārzu, un es sāku meklēt darbu. Kopš tā laika ir uzkrāta lielāka pieredze par bērnudārzu sitēmu Anglijā, ar ko arī vēlos šoreiz dalīties.

Vispirms būtu vērts noskaidrot 3 dažādu bērnudārzu nosaukumu nozīmi. Anglijā ir:

Nursery–  dažreiz sauc arī par Nursery School.

 • Tā ir valsts apmaksāta pirmskolas iestāde bērniem no 3 līdz 4 gadiem. Daži bērnudārzi piedāvā nodarbības jau no 2 gadu vecuma 2 vai 3 reizes nedēļā. Apmaksātas ir 3 stundas dienā no 9 līdz 12 (morning session) vai no 13 līdz 15 (afternoon session) piecas dienas nedēļā. Šie bērnudārzi var piedāvāt arī, tā saucamo, wrap around, kad bērnus var atvest jau no 7:30 un izņemt līdz 18:30. Par papildus laika bērna pieskatīšanu maksā paši vecāki.
 • Nursery tipa bērnudārzs ievēro skolas gada ciklu, tātad ir aizvērts tajās pašās skolas brīvdienas kā visas skolas noteiktajā reģionā, kā arī izmanto 5 INSET days gadā. Brīvlaiki ir oktobra beigās, Ziemassvētkos, Februārī,  Lieldienās, maijā un no jūlija vidus līdz septembrim.
 • Trīs stundu bērnudārza nodarbībās nav iekļautas siltās pusdienas, vecāki dod līdzi sviestmaizes, jogurtu, augļus, dārzeņu- packed lunch. Wrap around stundās gan varētu būt brokastu, pusdienu un vakariņu piedāvājums.
 • Uzsākot bērnudārzu, bērnam ir patstāvīgi vai ar nelielu pieaugušā palīdzību jālieto tualete, jāmāk daļēji apģērbties un pēc ilgākais 2 nedēļu apmeklējuma jābūt gatavam atvadīties no vecākiem bez asarām.
 • Nursery bērni neguļ diendusu.
 • Ir gan skolotāju plānotas aktivitātes, gan brīvā spēlēšanās, gan iešana ārā.
 • Šie bērnudārzi ir OFSTED (izglītības kvalitātes kontroles iestāde Lielbritānijā) kontrolēti un akreditācijas rezultāti ir publiki pieejami gan bērnudārza, gan OFSTED mājas lapās.

DSCF7311Day Nursery -dažereiz sauc arī par Nursery vai Day Care.

 • Day Nursery ir privātā pirmskolas iestāde, kurā no bērna 3 gadu vecuma var saņemt 15 valsts apmaksātās stundas nedēļā, par pārējo laiku ir jāmaksā vecākiem pašiem.
 • Visbiežāk bērnudārzi ir atvērti no 7:30 līdz 6:30. Esmu dzirdējusi arī par daudz ilgākām darba stundām, īpaši, Londonas pievārtē.
 • Atvērts visu gadu, izņemot Bank Holidays, valsts brīvdienās un nedēļas nogalēs, mēdz doties brīvdienās starp Ziemassvētkiem un Jauno Gadu.
 • Ir dažādu laiku/nodarbību piedāvājumi- pilna diena (8:00-18:00), puse dienas (8:00-13:00 vai 13:00 -18:00), skolas diena (9:00-15:00) u.c.
 • Maksa variē no £30 dienā līdz 65 par pilnu dienu ar visu iekļautu (ēdienreizes, autiņbiksītes, autiņu zonas krēms, mitrās salvetes utt.) Cenu lielā mērā nosaka OFSTED akreditācijas rezultāti, kurus, protams, bērnudārza īpašnieki izmanto sava biznesa labā.
 • Bērnudārzā ir 3 siltas, svaigi gatavotas un veselīgas maltītes, kā arī 2 reizes uzkodas (augļi, dārzeņi un piens) 10:00 no rīta un 15:00 pēcpusdienā.
 • Dienas bērnudārzā bērni guļ pusdienslaiku, bet var arī palikt negulēt un spēlēties.
 • Katrai dienai ir noteikta rutīna, kurā ir gan audzinātāju plānotās aktivitātes, gan laiks brīvai spēlei, iešanai ārā. Uz bērnudārzu šad un tad nāk ciemiņi, tiek organizēti svētki, koncerti un ekskursijas.DSCF6747
 • Privātajos bērnudārzos piedāvā arī papildus pulciņus- franču valodu, mūzikas nodarbības, sporta spēles. Kādas no nodarbībām var būt iekļautas maksā, par citām var prasīt papildus maksu.
 • Arī Day Nursery bērnudārzi ir OFSTED kontrolēti, un akreditācijas rezultāti ir publiki pieejami gan bērnudārza, gan OFSTED mājas lapā.

Pre-school– tas var būt gan atsevišķs 3 stundu bērnudārzs (Nursery), gan arī pirmskolas grupas nosaukums dienas bērnudārzā (Day Nursery).

Esmu ievērojusi, ka vietējie iedzīvotāji labprātāk izvēlas 3 stundu bērnudārzu, ja ģimenes apstākļi to atļauj, nevis pre-school grupu dienas bērnudārzā. Ir uzskats, ka 3 stundu bērnudārzā ir vairāk strukturētas un izzinošākas aktivitātes, kam gan es nevarētu piekrist. OFSTED kritēriji un vērtējums ir vienāds, uzraudzīšānas mehānisms ir vienāds un prasības ir vienādas. Domāju, ka tas tāds vairāk tradīcijās nostiprinājies uzskats, jo noteikti Nursery skolotājas ir vairāk formālas, viņas tiek arī uzrunātas kā skolotājas, piemēram, Mrs Green. Dienas bērnudārzos audzinātājas bērni sauc vārdā.

Mūsu ģimenes gadījumā mēs esam ļoti pateicīgas Day Nursery audzinātājām par Laura angļu valodu, veselīga dzīvesveida pamatu nostiprināšanu, par veselīgām maltītēm, par personisku katra bērna vajadzību izzināšanu un apmierināšanu, par sagatavošanu skolai. Valdis tiešām izvēlējās pareizo bērnudārzu Laurim.

Lauris kopā ar savu audzinātāju pēdējā bērnudārza dienā.

DSC_5845

2 thoughts on “Bērnudārzi Anglijā

 1. Atceros aizvācoties uz Franciju cik sarežģīti bija noskaidrot mūsu Laurītim crèche. Būtu noderējis šāds apraksts! Sveicienus no ASV!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s