Ar bērnu Anglijas slimnīcā

wp_20161122_13_22_46aKaut arī mūsu bērni parasti, paldies Dievam, slimo maz, pagājušais gads ir bijis citāds, mēs esam jau divas reizes pabijuši Anglijas slimnīcā. Uzreiz jāatzīst, ka mums nav pieredzes, kā ir bērnu slimnīcā Latvijā, tāpēc nevarēšu salīdzināt, toties labprāt dalīšos ar pieredzi, kuru ieguvu, esot slimnīcā ar Markusu (februārī) un Oliveru (novembrī). Protams, tā ir tikai mūsu pieredze, kura ir iegūta apmeklējot divas slimnīcas, noteikti var būt citādāk, tomēr  mūsu vizītes bija šādas.

Pirmais un labākais padoms, ko varu dot, pat ja jūs tālāk nelasīsiet, ja ir aizdomas, ka bērns šoreiz ir smagāk slims kā vienkārši saaukstējies un jūs dzīvojat Anglijā, brauciet uz tuvākās slimnīcas uzņemšanu (A&E). Nekautrējieties, pat ja šķiet, ka varbūt šoreiz nav tik traki. Sekojiet savai intuīcijai, jo labākajā gadījumā bērnu izmeklēs profesionāli pediatri, nevis ģimenes ārsts un nosūtīs ārstēties mājās. Mums abas reizes neizdevās atgriezties mājās uzreiz, kaut arī devos ar domu tikai pārbaudīt, saņemt ieteikumus par labāku medikamentu izvēli, varbūt saņemt antibiotiku recepti, bet abas reizes ļoti ātri bija skaidrs, ka mēs paliekam slimnīcas bērnu nodaļā un ka esam pareizi rīkojušies, ierodoties A&E.

Nākamais, kas noteikti ir nepieciešams, pacietība gaidīt, jo ārsti ir ļoti noslogoti un viņi velta pilnu uzmanību pacientam, kuru izmeklē. Medmāsa vienmēr ir pieejama, bet ārsti ir jāgaida. Jautājums: “Cik ilgi vēl?” neko daudz nevar līdzēt, jo to jautā visi vecāki, bet jo paši vecāki (no bērna, protams, to nevar sagaidīt) ir pacietīgāki un mierīgāki, jo ātrāk, šķiet, ārsts ierodas izmeklēt.

Jāsagatavojas, ka nāks izmeklēt 2 līdz 5 ārsti, atkarībā, vai kāds no viņiem nav students vai palīgārsts (par ko sākumā biju apjukusi un teicu, ka ārsts jau tikko mūs izmeklēja), bet diagnozi un ārstēšanu vienmēr apstiprinās galvenais ārsts, ne vien uz papīra, bet arī izmeklējot. Viņi tad visi sanāk kopā un apsriež diagnozi un ārstēšanas plānu katram konkrētajam gadījumam. Tā, piemēram, sākumā galvenā ārste izteicās, ka Oliveram būs divu veidu medikamenti, bet pēc viņu apspriedes tika izlemts pagaidām tikai antibiotikas. Viens ārsts lēmumu nevar pieņemt, īpaši, viss, kas saistīts ar zīdaiņu ārstēšanu, ir jābūt nodaļas ārsta apstiprināts.

Visu informāciju par izmeklējumiem, slimību un ārstēšanu ārsts izstāstīs vecākiem lēni un skaidri, pamatos, noteikti var uzdot jautājumus. Man šķiet, ka komunikācija ar pacientu tiešām radikāli atšķiras no tā, ko esmu piedzīvojusi līdz šim. Man arī patika, ka pēc sarunas ar mani ārsti noliecās pie Markusa, kuram tad bija 3 gadi, un viņam saprotamā valodā izstāstīja, kas ar viņu notiek un kā viņš tiks ārstēts.

Iepriecinošs šajā grūtajā laikā būs slimnīcās pieejamais ‘serviss’. Uzreiz jāatgādina, ka ārstēšanās slimnīcā ir bezmaksas, arī maltītes bērnam un mātei, vecāku nakšņošana, kā arī visas zāles, nepieciešamie izmeklējumi, respektīvi, kā jau iepriekš esmu rakstījusi, medicīna bērniem Anglijā ir bezmaksas. Nauda būs nepieciešama vienīgi, ja nu gribas pusdienot kafejnīcā, palasīt kādu žurnālu  vai iedzert labu kafiju – manā gadījumā.

Runājot par ēdināšanu, sākumā biju apmulsusi un nepasūtīju ēdienu sev. Jā, tieši nepasūtīju, jo katru dienu no rīta tika iedota ēdienkarte, no kuras varēja izvēlēties, ko ēdīs bērns un arī pati pusdienās un vakariņās. Sapratu, ka izvēlēties ēdienu patiesībā ir ļoti prātīgi, jo bērns, kuram sāp kakls, vai bērns, kuram ir, piemēram, kaut kas salauzts, ēdīs atšķirīgus ēdienus, nerunājot nemaz par to, kas garšo un negaršo. Es biju priecīga, ka Markus pirmo dienu varēja dabūt jogurtus, augļus un dārzeņus, cik vēlas, līdz ar to bija paēdis, bet, ja būtu jāēd gaļa ar kartupeļiem, viņš nebūtu varējis apēst gan apetītes trūkuma, gan sāpju dēļ, un  ēdiens būtu lieki izšķērdēts.

Arī par bērnu izklaidēm padomāts, jo, šķiet, kad paliek labāk un temperatūra sāk mazināties, visgrūtākais ir motivēt bērnu palikt gultā un nodarbināt slimībai atbilstošā daudzumā. Talkā nāk Spēļu speciālists/ Play Leader, kurš parasti ir piejams pa dienu, kā arī visbiežāk blakus bērnu nodaļām būs iekārtota lielāka vai mazāka spēļu istaba. Rotaļlietas ir atbilstošas visplašākajam vecumam, kuras var spēlēties uz vietas, ņemt līdzi uz gultu (katru vakaru Play Leader tās dezinficē), kā arī ir pieejami televizori un mazi tableti ar ļoti, ļoti plašu filmu un multfilmu klāstu. Godīgi sakot, bez multfilmām būtu bijis daudz grūtāk ar Markusu pavadīt 5 dienas slimnīcā.

Tāda bija mūsu pieredze. Varu teikt, pozitīva. Tā jau grūtajā laikā, kad visi ir uztraukušies un jūtīgi, noteikti man mieru deva apziņa, kad ārsti ir profesionāli, nosvērti, ļoti pozitīvi un mierīgi. Tieši pozitīvā un laipnā attieksme bija tā, kas uzmundrināja arī tad, kad gribējās jautāt, kāpēc tas notiek ar mums?

One thought on “Ar bērnu Anglijas slimnīcā

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s