5 populārākie bloga ieraksti 2016.gadā/ 5 Most Popular Blog Posts in 2016

Rīt abi vecākie puikas atgriežas skolā. Valdis ir jau atgriezies darbā. Rīt Ziemassvētku brīvlaiks būs beidzies, un mēs ar Oliveru atgriezīsimies mūsu brīnišķīgo rītu mierā. Diez vai man ir jāsaka, ka esmu sajūsmā par skolu. Esmu sajūsmā, ka ir tāda iespēja bērniem iet uz skolu, man baudīt laiku ar Oliveru mājās un pēc tam visiem satikties pēcpusdienās. Bija labi būt kopā Ziemassvētku laikā, baudīt svētkus, daudz spēlēties, šo un to apmeklēt un redzēt kopā. Bija labi. Bet šodien es ilgojos jau pēc ikdienas. Pēc mūsu normālās un ierastās ikdienas.

Lai kaut cik atskatītos uz 2016. gadu, kas mūsu ģimenē bija īpašs, jo piedzima Olivers, varētu apkopot katra mēneša foto izlasi, bet pagaidām tam nav laika un enerģijas, tāpēc šoreiz vienkārši nopublicēšu 5 populārākos bloga ierakstus 2016. gadā. Ja neesat izlasījuši, izlasiet!

Laimīgu Jauno gadu!

WP_201604 a_ProBērna pabalsts Anglijā (tikai latviski)

 

 

DSC_8039_edited-2Olivers 09.04.2016.

 

DSC_8479aDārzu svētki

 

dsc_0917a6 Ziemassvētku tradīcijas

 

 

Presentation15 pavasarīgas aktivitātes bērniem

 

 

Tomorrow the two oldest boys return to school. Valdis has already returned to work. Tomorrow the Christmas school holidays will be over, and me and Olivers will come back to our wonderful and peaceful mornings. I have to say, I am happy, even thankful about the school. I am delighted that there is an opportunity for children to go to school, I enjoy time with Oliver at home, and then all meet in the afternoons. Don’t get me wrong, it was good to be all together at home during Christmas time, enjoy the holidays together, have a lot of free play, and visit and see some places. It was really good. But today I want back my normal life, normal routine, I solute to our usual everyday.

In order to reflect on 2016, I could post lots of photos, because it was pretty special year for us , Olivers was born, but not this time, not today. So this time just small reflection on  5 most popular blogs posts last year. If you have not read them, here you are!

Happy New Year!

WP_201604 a_ProBērnu pabalsti Anglijā (Just in Latvian)

 

 

DSC_8039_edited-2Olivers 09.04.2016.

 

DSC_8482aOpen Gardens

 

 

dsc_0917a6 Christmas Traditions

 

 

Presentation15 Activities for Children to Welcome Spring

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s