Markus brauc / Markus rides

Parastajai ikdienai prieku piešķir tieši mazie notikumi, pārmaiņas, uzvaras un veiksmes. Tieši tāda maza Markusa uzvara tika piedzīvota šajās brīvdienās, kad Markus (3, 8 gadi) sāka patstāvīgi braukt ar divriteni. Kāpēc uzvara? Kopš Ziemassvētkiem Markus brauca ar palīgriteņiem, bet viņa ātrums man radīja bažas, un mēs nolēmām tos noņemt, jo šķita, ka viņš jau ir gatavs braukt ar diviem riteņiem. Tomēr tā tas uzreiz nenotika. Markus baidījās braukt patstāvīgi un izvēlējās skūteri.

Pagājušo nedēļu saplīsa viens no pedāļiem, un ritenis uz nedēļu pārtapa par balansa riteni, ko Markus labprāt izmantoja un laikam jau arī nostiprināja pārliecību par savu varēšanu braukt. Kad pedāļi tik saremontēti, Markus aizbrauca ar divriteni un bija pats ļoti priecīgs par sevi.

Normal everyday consist from small events, changes, personal victories and success. This week has been successful for Markus. He (3,8 yr old) started to ride independently a bike without support wheels. You could ask, why it is a small victory for Markus? Because couple weeks ago we took off support wheels, Markus was afraid to ride his bike. Before it I thought his speed is too fast and dangerous and that will slow him down, but actually it kept him away from using his loved bike. He started to ride more scooter on which he felt more confident.

Last week boys broke one of the bike’s pedals during playing and the bike has been turned into balance bike for a week, while Valdis fixed it. During this week Markus was very happy to ride it again and built a confidence and self esteem. When on weekend pedals were back, he got on bike and rided off independently. You can see from photo, he is very, very pleased with himself.

DSC_8141a

One thought on “Markus brauc / Markus rides

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s