Skrējiens Otrajos Ziemassvētkos/ Boxing Day Race

village2Viena no ciemata tradīcijām ir Otrajos Ziemassvētkos, kad lielākā Anglijas daļa steidz ķert un grābt atlaižu preces veikalos, organizēt skriešanas sacensības vai, varam saukt, maratonu, uz kuru sabrauc cilvēku no visas apkārtnes. To sauc arī par Turkey Run jeb Tītara skrējienu.

Arī mēs izlēmām šogad piedalīties. Precīzāk sakot, Lauris piedalījās grupā bērniem no 7 līdz 13 gadu vecumam un skrēja 1 km. Pirmais maratons Laura mūžā un sevis pārvarēšana, uzdrīkstēšanās un izturēšana, jo ikdienā diez vai sporta stundās skolā ir iespēja skriet 1km. Lauris to izdarīja, noskrēja un pats bija ļoti, ļoti priecīgs. Protams, mēs, vecāki, bijām vispriecīgākie un lepnākie.

One of the traditions of the village is the Boxing Day Run. When most of England is hurrying to hit the sales, in our village is organised a run which is participated from all around. This run is also called Turkey Run.

We decided to take a part in such a great activity on a day when food has been too much recently and the only option is go out and burn those all calories. This year Lauris participated in the group for 7 to 13 years old children and ran 1 km. It was Lauris’s first marathon and before it we more worked with anxiety, lack of confidence and not believing in his skills. I think there are no many opportunity to run 1 km at school or at football, but Lauris did, and after was very, very happy. Of course, we, the parents, were most happy and most proud with our boy.

 DSC_7470a

DSC_7473a

DSC_7478a

DSC_7482a

DSC_7484a

DSC_7494a

DSC_7508a

DSC_7485a

DSC_7487a

One thought on “Skrējiens Otrajos Ziemassvētkos/ Boxing Day Race

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s