Narcises un matemātika/ Daffodils and Maths

DSC_8377Ziema pie mums kā nesākas, tā nesākas. Šogad kopš Ziemassvētkiem ik pa laikam tikai pūš vējš un līst lietus, šad tad arī krusa pieredzēta, bet sniega kā nav, tā nav. Lauris vienīgais no mūsu četrotnes joprojām gaida ziemu ar kārtīgu sniegu un tā priekiem, bet man kaut kā šķiet, ka šogad varbūt arī nesagaidīs.

Tad nu mēs esam ķērušies klāt pavasarīgākām aktivitātēm- narcišu stādīšanai, audzēšanai puķupodā. Līdz ar to neizpaliek narcišu augšanas cikla novērošana „dabā”, kam klāt esmu pievienojusi nedaudz matemātisku aktivitāti – mērīšanu un mērījumu atzīmēšanu diagrammā. Negaidīti Lauris ir sācis mērīt arī citus priekšmetus.

Ieskatieties arī pagājušogad tapušajās aktivitātēs par tēmu „Narcises”!

DSC_8169
It seems that winter forgot England this year. Since Christmas time there is blowing strong wind and raining heavily every other day. Even hail occasionally seen, but there has not been snowing at all. Lauris is still waiting for a proper snow and sledging, skiing, snowman building fun, but somehow I cannot delay feeling that maybe this year snow will skip this part of the world.

I am personally not very sad about snow delay. For me spring time already is knocking on the doorstep. That means we, me and Lauris, started to discover daffodils life circle, and added a little bit of maths activity- weekly daffodils measurements and growing chart making. Unexpectedly Lauris become very keen on measuring items all around the home.

Check also last year’s post about activities of the theme Daffodils.
DSC_8367

DSC_8368

DSC_8369

DSC_8370

DSC_8371

DSC_8373

DSC_8380 (2)

4 thoughts on “Narcises un matemātika/ Daffodils and Maths

  1. I love the measuring idea and the information on bulbs and their growth cycle as it pertains to daffodils (which just happen to be one of my favorite flowers). I also took a peek at your daffodil activities last year and adore the lights you made. How creative you are!

  2. O! Forši. Man ļoti patīk. Veikalā gan man mēģina iestāstīt, ka nav iespējams nopirkt narcises sīpolu un iestādīt.. Bet gan jau es viņus apiešu! 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s