Laterna kā paštaisīts lampas abažūrs/ Lantern as Homemade Lamp Shade

DSC_3952_edited-2Lauris, no rīta ieraugot manis veidoto lampas abažūru, uzreiz gribēja pagatavot arī kādu pats. Tad nu domāju, kā lampas abažūra veidošanu padarīt pieejamu 4 gadus vecam puikam, un izdomāju. Ebay.co.uk iegādājos baltu ķīniešu laternu par nieka naudu un atstāju brīvu vaļu Laura izvēlei, to dekorēt. Lauris izvēlējās strīpaini izkrāsot. Pēc tam ar salocītām lidmašīnītēm to padarījām vēl vairāk puicisku un šobrīd tik aktuālu. Tā mums atkal ir jauns lampas abažūrs (koridoram) pie tam ar „pievienoto vērtību”.

Starpcitu, ķīniešu laternas ir pieejamas dažādos izmēros, dažādās krāsās un izmantojamas gan kā lampu abažūri, gan telpu, svinību, svētku dekorācijas.

When Lauris saw my Homemade Lamp Shade, immediately he wanted to make one by himself. So I started thinking, how to create lampshades, which is suitable for 4-year-old boy. Then I saw beautiful Chinese lanterns on wwww.ebay.co.uk and bought a white one in mind about to let Lauris explore decorating the round shape. Lauris chose paint it in stripes. Then with folded/origami paper planes we made ​​it more boyish and recently very actual. Result- again we have a new lamp shade (for corridor) with added value (Lauris’s work).

By the way, Chinese lanterns are available in different sizes, different colours, and can be used in so much ways – as lampshades and as garden, rooms, celebration, festive decorations. I really love them!

DSC_3868

DSC_3872

DSC_3870

DSC_3871

DSC_3875

DSC_3881

DSC_3876

DSC_3879

DSC_3882

DSC_3883

DSC_3915

DSC_3899

DSC_3929

DSC_3951

DSC_3944

One thought on “Laterna kā paštaisīts lampas abažūrs/ Lantern as Homemade Lamp Shade

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s