Grūtniecības laiks Anglijā

         

         Jau pirms vairākiem mēnešiem saņēmu ierosmi uzrakstīt par to, kāds ir bijis mans grūtniecības laiks Anglijā, kā atšķiras grūtniecības aprūpes pieredze no Latvijā pieredzētā pirms četriem gadiem. Protams, līdz ar to tā būs subjektīvi mana pieredze, gaidot otro bērniņu. Iespējams, cita sieviete citā pilsētā piedzīvotu pavisam ko atšķirīgu.

            Vienmēr esmu priecājusies par iespēju gūt jaunu pieredzi un nedzīvot iestaigātās čībiņās. Tad nu par otro grūtniecības laiku noteikti var teikt – jaunas un nezināmas pieredzes piepildīts laiks, kurā atklājumi tika piedzīvoti un reizēm arī pārdzīvoti.

Vizītes pie mediķiem

            Anglijā ar grūtniecības uzraudzību nodarbojas ģimenes ārsts (GP) vai, galvenokārt, vecmāte, līdz ar to tas ir valsts apmaksāts pakalpojums no pirmās grūtnieces vizītes, izmeklējumiem līdz mazuļa pilngadībai, jo arī bērniem medicīnas pakalpojumi ir bezmaksas. Protams, ir mammas, kuras izvēlas privātās ārstniecības iestādes un maksā katras iestādes katra pakalpojuma noteikto, iespaidīgo summu. Es izvēlējos bezmaksas pakalpojumu.

            Tā kā par vispārējo veselību atbild ģimenes ārsts (patiesībā – ārste), tad, līdz ko (7.nedēļā) uzzinājām prieka vēsti par otrā bērniņa pieteikšanos, tieši pie viņas arī devos. Šajā vizītē mani sagaidīja pirmais pārsteigums. Kad paudu nedrošas aizdomas, ka esmu gaidībās, ārste uzreiz mani priecīga apsveica un piefiksēja datorpierakstos, ka esmu stāvoklī. Es gan centos bikli ieminēties, ka neesmu pilnīgi droša, ka veikts jau tikai grūtniecības tests mājās. Uz ko viņa pārjautāja: „Vai es domāju, ka esmu stāvoklī?” Nu, jā, es domāju, bet es gribētu pārliecināties ar asins analīžu rezultātiem. Tas viņai likās jocīgi, un man tika izsniegti pirmie nosūtījumi un grūtniecības sākuma dokumenti, jo es taču domāju un saku, ka esmu gaidībās!:) Man saprotamāku un ticamāku grūtniecības apstiprinājumu guvu tikai pirmajā ultrasonogrāfijā (13.nedēļā), kad dzirdēju mazuļa sirsniņu pukstam un redzēju pašu mazuli, līdz tam man visi ticēja uz vārda!

            Vēlākās visas vizītes bija pie vietējās poliklīnikas vecmātes, kura vienu nedēļas rītu pieņem poliklīnikā, vairākas dienas nedēļā praktizē dzemdības un arī uzrauga jaundzimušo veselību, apmeklē mājās pēc dzemdībām jaundzimušo un ģimeni, var teikt, veic arī bērna ārsta funkcijas. Kopumā man vecmāti iznāca apmeklēt 8 reizes (aptuveni 12 reizes jāapmeklē, ja pirmā grūtniecība). Pirmos mēnešus ļoti reti, jo satikos ar viņu tikai 16. grūtniecības nedēļā, bet pēdējos divus mēnešus vizītes bija ik pēc 2 nedēļām. Trešā mūsu satikšanās notika pie manis mājās svētdienā, jo tajā nedēļā nevarēju dabūt brīvu vietu pierakstam. Tas man šķita tā interesanti – valsts apmaksāta vecmāte ierodas pie pacienta mājās, pie tam brīvdienā, protams, iepriekš saskaņojot ar mani laiku.

            Domājot par emocionālo kontaktu ar vecmāti, sākumā izjutu, ka neviens tā īsti par mani neinteresējas, kā es laikam sagaidīju. Pēc tam es sapratu, ka interesējas, bet lieki neuztrauc un nebiedē par katru analīžu sīkumu. Kopumā tā ir pilnīgi cita pieeja – visi cenšas nomierināt un iedvest vislabākās domas. Visvairāk par to pārliecinājos, kad diez gan nopietni izslimoju vējbakas. Ko tik nesalasījos latviešu medicīnas mājas lapās!!!! Pie ārsta ierados pilnīgas panikas pārņemta, un viņš tad visu tā racionāli salika pa plauktiņiem ar konkrētiem faktiem un statistiku par šo slimību grūtniecības laikā. Protams, arī vēlākos izmeklējumos ārsti pievērsa uzmanību, bet nekad netracināja un nebiedēja vēl vairāk. Diemžēl pavisam pretēju pieredzi piedzīvoju pirms 4 gadiem Latvijas Ģenētikas centrā, kaut arī asins analīzes uzrādīja pavisam nebūtisku novirzi no normas. Līdz ar to droši varu apgalvot, ka grūtniecības laiks šeit ir bijis harmoniskāks, dabiskāks, mierīgāks, bez īpašas iejaukšanās no ārpuses. Tagad ir grūti saprast, kāpēc ir ārsti, kuri vēlas veselas grūtnieces padarīt vismaz nedaudz slimas!

Izmeklējumi

            Domāju, ka tieši izmeklējumu ziņā ir atšķirības starp grūtniecības uzskaiti Anglijā un Latvijā. Manā gadījumā 3 reizes tika veiktas asins analīzes, katru vizīti – urīna analīzes, kuru rezultāti uzreiz arī tika nolasīti, 2 reizes ultrasonogrāfijas izmeklējumi, katrā vizītē klausījās bērna sirsniņu un veica vēdera mērījumus, toties nekad nesvēra, kam man ir divi izskaidrojumi – tāpēc, ka nebija tūskas vai acīmredzamas, izteiktas uzbarošanās pazīmes, vai tāpēc, ka tas ir sievieti aizskaroši, kamēr nerada nopietnas veselības problēmas.

            Dzemdību partnerim vai partneriem nekādi izmeklējumi nav vajadzīgi.

Pabalsti un bērna kopšanas atvaļinājums

            Apmaksāts (90% no algas) bērnu kopšanas atvaļinājums ir 39 nedēļas, ja esi bijusi nepārtrauktās darba attiecībās vismaz 26 nedēļas (~4 līdz 5 mēn.) pirms 15 grūtniecības nedēļas. Bērnu kopšanas atvaļinājums sāk skaitīties no pēdējās darba dienas pirms dzemdībām vai no dzemdību dienas. Visbiežāk pabalstu maksā darba devējs, bet tas viņam nerada zaudējumus, jo pēc gada viņš saņem atpakaļ visu naudu no valsts. Ir arī iespējams minimālais valsts pabalsts, ja darba devējs kaut kādu iemeslu dēļ atsakās maksāt. Esmu gan dzirdējusi, ka tās māmiņas, kuras pirms stāšanās uzskaitē nav bijušas nodarbinātas, bērnu kopšanas pabalstu nav saņēmušas, bet tās jau laikam ir nianses.

            Bērna kopšanas atvaļinājumu var izmantot arī tēvs, bet tad viņš, protams, nedrīkst strādāt, kā arī katram tēvam pienākas 2 nedēļas paternitātes atvaļinājums un pabalsts.

            Ja vecāki gaida pirmdzimto, tad var saņemt papildus £500 pūriņa iegādei.

Vecāku sagatavošanas kursi

            Vecāku sagatavošanas kursi pirms dzemdībām nav obligāti, bet katra pacienta brīva izvēle, tāpēc es izvēlējos apmeklēt elpošanas nodarbības, kurās iemācījos arī jaunas elpošanas tehnikas un zināšanas. Piemēram, kā ar elpošanas palīdzību samazināt nepieciešamību izspiest bērniņu un vairāk ļauties ķermeņa virzībai, kā atbrīvoties, izstiepties, samazināt liekas sāpes grūtniecības laikā utt. Protams, tās māmiņas, kuras gaida pirmdzimto, visbiežāk arī apmeklē bērnu aprūpes kursus. Es apmeklēju maksas privātās nodarbības, bet zinu, ka ir pieejamas arī bezmaksas nodarbības dzemdību iestādēs.

            Ja ir izlemts bērniņu sagaidīt kādā no tuvākajām dzemdību iestādēm (kaut gan mājdzemdības Anglijā ir ļoti, ļoti populāras), ir iespēja doties ‘ekskursijā’ un visu apskatīt, lai būtu drošības sajūta. Arī es tādā ekskursijā biju un, protams, šobrīd esmu patīkami pārsteigta par vidi un komfortu, bet par to vairāk dzemdību pieredzes aprakstā.

            Vēl pie sagatavošanās dzemdībām jāpiemin, ka grūtniecības uzskaites vecmāte (valsts apmaksātā dzemdību iestādē nevar iepriekš zināt vecmāti, kura pieņems dzemdības) aicina uzrakstīt vēlamo dzemdību plānu, ko vēlētos piedzīvot un kas ir pilnīgi nepieņemami. Dzemdību plāna izveide laikam ir saistīta ar to, ka šeit dzīvo tik dažādas nacionalitātes ar tik dažādām tradīcijām, ka tā vecmātēm ir vieglāk un ātrāk saprast, kā grūtniece ir iztēlojusies savas dzemdības. Protams, vienmēr tiek brīdināts, ka šis plāns ir tikai plāns, kurš var realizēties, ja nerodas sarežģījumi. Arī es tādu uzrakstīju un esmu ielikusi jau somā kopā ar nepieciešamajiem dokumentiem (pasi un grūtniecības ‘folderi’). Birth plan

Sabiedrības un līdzcilvēku attieksme

            Neierasta un neparasta šķita sākumā sabiedrības attieksmes, kad līdzcilvēki uzzināja, ka esmu bērniņa gaidībās. Biju saskārusies iepriekšējā grūtniecībā, ka cilvēki pret grūtniecību Latvijā ir pietiekami atturīgi. Varbūt noslēgtā, atturīgā rakstura vai māņticības dēļ. Mazāk gribētos ticēt, ka neieinteresētības dēļ, tomēr šeit, Anglijā, piedzīvoju pavisam jaunu pieredzi. Katrs, kurš pamana vai zina, ka paredzams ģimenes pieaugums, ne vien apsveic, bet regulāri interesējas, kā jūties, kad paredzētas dzemdības, izsaka atbalstu. Un to dara ne vien draugi un tuvi cilvēk, bet arī uz ielas sastapti svešinieki, bibliotekāres, skolēnu vecāki, kolēģi, citi vecāki spēļu laukumā. Katru dienu kāds darba bērns interesējās, vai bēbītis vēderā ir tagad augšā un kustās, vai var paklausīties, pataustīt vēderu. Sākumā jutos tā neērti, atturīgi jo laikam tā esmu audzināta, diez gan bieži mulsu, bet tad pieradu, sapratu, ka tā ir ļoti pozitīva un patīkama interese, un ar prieku visiem stāstīju, kas un kā. Tā tāda sabiedrības kopējā gaidīšana, nepieminot nemaz dāvanas un apsveikuma kartiņas, kuras saņēmu darbā no katra darbinieka un bērniem. Un tas nav jautājums par materiālo vērtību, bet par uzmanību un pozitīvu attieksmi pret otru.

Tādas pieredzes apvīts ir bijis mans gaidību laiks. Bet par dzemdību pieredzi jau citā bloga ierakstā!

8 thoughts on “Grūtniecības laiks Anglijā

 1. Prieks lasīt Tavu pieredzi, paldies, ka dalījies un uzrakstīji! 🙂
  Vai mazulis būtu jau ieradies?
  Spriežot pēc tā teikuma, ka dzemdību plāns ir ielikts somā, domāju, ka vēl nav, bet brīžiem jau liekas, ka tomēr ir. Kā tad tur ir? 😉

   1. Nu tad es ar pievienojos ar lūgšanām jūsu gaidīšanai!
    Drīz, drīz! 🙂 Varbūt jau šonakt nāks pie jums! 🙂 Pacietību un lai skaistas dzemdības!

 2. Mans gaidību laiks 2011.gada ziemā, pavasarī un vasarā bija Beļģijā. Tolaik vēl strādāju un apmeklēju franču valodas kursus, arī jutu apkārtējo īpašu uzmanību. Franču valodas klases biedri regulāri apvaicājās, kā es jūtos un apsveica arī pavisam sveši cilvēki uz ielas. Tāpat arī pret jaundzimušo ir pavisam citādāka attieksme, līdzīgi kā minēji par māņticību Latvijā. Mums ratu kulbiņa bija pārklāta, bet vietējie tāpat ieskatās tajā. Kad mazais jau bija lielāks, tas bučoja un knaibīja vaigus. Tāda dzīves mācība atvērtībai, laikam :). Latvijā bija pierasts, ka ir vairāk māņticību un piesardzības..tad gan man vēl mazuļa nebija, bet, cik atceros no nostāstiem.

  1. Jā, apkārtējo attieksme ir diez gan atšķirīga. Arī, kad ir lielāki bērni, kuriem pievērš uzmanību kā līdztiesīgiem un klātesošiem. Vēl Ziemassvētkos pamanīju Latvijā, ka kafejnīcā īpaši nepajautā, ko bērns gribētu ēst, kaut vai tikai pļāpāšanas dēļ un uzmanības pievēršanas. Tā ir īsta kultūru, pieredzes, dzīvesveida atšķirība.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s